0 0
Тирамису Торта со еспресо.

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Пишкоти/Бисквити
еспресо
ореви
млеко
црна чоколада (или по избор)
Хопла

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Тирамису Торта со еспресо.

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Без печење, лесна и брза, решение кога имате малку време.

Се мати 500 мл хопла и се сецкаат 100 грама ореви и 100 грама чоколада.
Во две шољи млеко се додаваат две лажици еспресо, и се потопуваат бисквитите по неколку секунди.
Се редат на чинија во еден ред и се покриваат со хопла. Врз хоплата се поросува со еспресо и ореви.
Повторно се редат бисквити и се повторува.
На крајот се додава црната чоколада.
Најдобро е да отстои неколку часа пред да ја консумирате за да омекнат целосно бисквитите, да се впие еспресото и хоплата.
Ако сакате да внесете освежителен вкус додадете и кора од лимон

Martin

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Хумус на 3 начини !
next
Егзотична Морков торта!
previous
Хумус на 3 начини !
next
Егзотична Морков торта!

Add Your Comment