Освежувачка Салата од Рукола и Модри Сливи !
Слатко-Кисело Задоволство !

Освежувачка Салата од Рукола и Модри Сливи !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
4 сливи модри сливи
200 грама рукола
бадемови ливчиња
експандирани зрна
мед
балсамиков оцет
лимон
пармезан

Nutritional information

20g
Protein
243
Calories
15g
Fat
25g
Carbs
12g
Sat Fat
10g
Sugar

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Одлична во секој дел од денот !

Features:

  Ingredients

  Directions

  Share

  Слатко-кисела освежувачка салата од рукола совршена во сезоната на сливи. Слаткоста од сливите и горчливиот вкус на руколата се совршена комбинација заедно, надополнети со мед и балсамиков оцет.
  Вклучувајќи листови од бадем, пармезан и експандирани интегрални зрна.
  Кора од лимон и свеж сок од лимон по избор може да додадете доколку сакате.
  Салата совршена за вечера!

   

  Steps

  1
  Done

  Сецкање и подготовка !

  Изберете четири убави и слатки сливи и исецкајте ги на осмини.
  На чинијата за сервирање додадете листови од исчистена рукола и додадете ги парчињата сливи.
  Подгответе дресинг од една лажица мед, 2 лажици балсамиков оцет, маслиново масло, сол и црн пипер.
  Измешајте ги состојките и со преливот посипете врз салатата. Додадете бадемови ливчиња, експандирани интегрални зрна и пармезан.
  Кора од лимон со сок од лимон е по избор.
  Нискокалорична салата идеална за вечерните часови!

  2
  Done
  10 min
  3
  Done
  15 min

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Sweet Plums and Arugula Refreshing Salad !
  next
  Vegan Protein Salad with Avocado and Pineapple !
  previous
  Sweet Plums and Arugula Refreshing Salad !
  next
  Vegan Protein Salad with Avocado and Pineapple !

  Add Your Comment