0 0
Печен Сладок Компир во лушпа!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Печен Сладок Компир во лушпа!

Features:
  • Medium

  Directions

  Share

  Печен сладок компир во лушпа кој ги задржува сите хранливи состојки со печењето е вкусен деликатес кој се подготвува многу лесно без многу труд, а крајниот резултат е здрав и заситувачки оброк.

  Меката внатрешност со путереста текстура може да ја дегустурате со лажица бидејќи кога ќе се испече доволно буквално се топи одвнатре.

  Со додавање малку путер добива подлабок и побогат вкус,а мајчината душица надополнети с малку црн бибер и сол ги заокружуваат вкусовите.

  За подготовка на 2 порции

  2 сладки компири

  путер ( 2 мали коцки)

  бибер по вкус

  сол прстофат

  мајчина душичка

  Измијте ги компирите под млаз вода и избишете ги со крпа или кујнска хартија да бидат суви. Со вилушка избоцкајте ги на неколку места по површината. Оваа постапка е важна за да не ви се распукаат и експлодираат компирите во рерна додека ги печете. Премачкајте ги по целата површина со малку масло и поставете ги врз решетка да ги печете. На решетката ставете хартија за печење па врз неа ставете ги компирите. При печење компирите ќе испуштаат сокови и за да немате дополнително чистење со кујнската хартија ќе заштедите време и дополнителна работа.

  Печете ги на 180 степени од 50 минути до 1 час.

  Сервирајте ги на чинија.

  Направете засек на средината и додека се топли додадете по една мала коцка путер, поростете со малку црн бибер и сол и декорирајте со свежа мајчина душичка.

  Путерот ќе се растопи од топлината а со тоа ќе се додаде и вкус на внатрешноста.

  Во продолжение може да прочитате за дел од здравите придобивки од сладкиот компир.

  Сладкиот Компир е хранлив корен со сладок вкус, кој изобилува со бета каротен, содржи добра количина на витамин А, Витамин Ц, манган, калиум, богат е со минерали, јаглехидрати, содржи многу малку протеини, но изобилува со влакна и затоа е одличен да го вклучите во здравиот начин на исхрана.

  Сладкиот компир го има во повеќе големини и бои, вклучувајќи ја портокаловата и виолетовата.

  Калории: 86

  Вода: 77%

  Протеин: 1.6 grams

  Јаглехидрати: 20.1 grams

  Шеќери: 4.2 grams

  Влакна: 3 grams

  Масти: 0.1 grams

  Една од придобивките на сладкиот компир е што го регулира шеќерот во крвта. Присуството на калиумот е важно за регулирање на крвниот притисок, што помага во намалување на ризокот од срцеви заболувања. Сладкиот компир е богат со бета каротен, што телото може да го претвори во витамин А или само 100 грама дневно од сладок компир обезбедува дневна препорачана доза од овој витамин. Други витамини во составот се витамин Б6, Б5, витамин Е. Во коминација со друго овошје и зеленчук може да подготвите многу здрави варијанти на салати и да имате заситувачки оброци, а во исто време да се чувствувате лесно и да го забрзате метаболизмот.

  Имајте добар апетит!

   

   

   

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Homemade Mayonnaise!
  next
  Sweet Potato! A Whole Skin Baked!
  previous
  Homemade Mayonnaise!
  next
  Sweet Potato! A Whole Skin Baked!

  Add Your Comment