• Home
 • Вечера
 • Полжави на француски начин Escargot De Bourgogne!
Полжави на француски начин Escargot De Bourgogne!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

18 Полжави школки и полжави
Путер
Зачини

Nutritional information

20г
Протеини
243
Калории
15г
Масти
25г
Јаглехидрати
12г
Заситени масти
10г
Шеќери

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Полжави на француски начин Escargot De Bourgogne!

Оброк ако сте на диета

Features:
  • 20 минути
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Полжавите се нискокалоричен извор на протеини, потребен за зајакнување и градење мускули, а исто така имаат силни афродизијачки својства. На некои места се нарекува бел кавијар.

  За овој рецепт ви треба школка од полжав (18 школки, или по 6 во порција).

  Најпрвин подготвите ги полжавите во вок тава во маслиново масло, лук кромид и зачини.

  Несолен путер треба да биде на собна температура и се меша со ситно сецкан магдонос, нане, сушен магдонос, сол и се додава во фрижидер да се стегне смесата.

  Во меѓувреме подгответе го месото од полжав. Во секоја школка додадете еден приготвен полжав со мала вилушка. Другиот дел од лушпата се полни со филот од путер. Префрлете ги сите школки во тава за печење и внимавајте да ја свртите секоја школка нагоре за да не истече филот кога ќе се стопи путерот.

  Загрејте ја рерната на 150 ° C и печете 10 до 15 минути, додека путерот не се стопи.

  Подгответе багет леб со путер и зачини во рерна.  

  Потребна ви е мала вилушка за да го извадите полжавот од школката.

  Уживајте во овој деликатесен оброк!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Escargot De Bourgogne
  next
  “Chapati” bread with honey and walnuts!
  previous
  Escargot De Bourgogne
  next
  “Chapati” bread with honey and walnuts!

  Add Your Comment