Чипс од тиквички !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
One Тиквичка
200мл јогурт мала масленост
1 чешне лук
магдонос
маслиново масло
1 лажица сок од лимон и кора
2 лажици сок од тиквица сок од исцедената тиквица

Nutritional information

10г
масти
15г
протеин
15г
јагленихидрати
500
калории
15г
масти
шеќери

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Чипс од тиквички !

Неверојатно здрава закуска за вашите деца !

Features:

  Крцкав чипс со освежувачка салта !

  • 35 минути
  • Serves 2
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Убавината на овој домашен чипс е во совршениот и здрав вкус специјално направен за вашите деца. Може да употребите јогурт со малку маснотии, свежи билки како и магдонос кои навистина добро се вклопуваат, додадете кора од лимон и сецкан свеж лук – вкусно!

  Исечете една тиквичка на тенки парчиња и додадете сол од двете страни на секое парче. Оставете ја на кујнската хартија 15 минути да се исцеди од сокот. Земете мултинаменско брашно и додадете го секое парче тиквички во брашното вртејќи го од двете страни.

  Подгответе тава со маслиново масло и пржете ги парчињата на тивок среден оган додека не станат крцкави. Користете кујнска хартија за да го исцедите остатокот од маслото пред да го сервирате.

   

  Steps

  1
  Done
  15 minutes

  Исцедете ги тиквиците

  Подгответе тенки парчиња тиквички и додадете сол од двете страни.
  Оставете ги на кујнска хартија 15 минути да се исцеди сокот.

  2
  Done
  5 минути

  Валкајте во брашно

  Извалкаје го секое парче тиквичка во брашно од двете страни и истресете го вишокот брашно.

  3
  Done
  15 минути

  Пржење и сервирање

  Подгответе тава со маслиново масло и пржете ги тиквиците на средна температура додека да станат крцкави. Оставете ги на кујнска хартија да се исцеди вишокот масло.
  Послужете со грчки јогурт или кисело млеко прелиени со маслиново масло и сок од лимон.
  Декорирајте со свеж магдонос.

  Martin

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Highly Nutrition Nettle Soup with Mushrooms
  next
  Zucchini Chips with Refreshing Yogurt from zucchini fresh juice
  previous
  Highly Nutrition Nettle Soup with Mushrooms
  next
  Zucchini Chips with Refreshing Yogurt from zucchini fresh juice

  Add Your Comment