• Home
 • Ручек
 • Свинско месо со ананас и зеленчук!
0 0
Свинско месо со ананас и зеленчук!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
свинско месо 400 грама
ананас половина
Тиквички една
две пиперки една црвена и една зелена
соја сос 3 супени лажици
слатко лут чили сос 3 супени лажици
сол и пипер прстофат
Кромид еден

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Свинско месо со ананас и зеленчук!

Вкусно свинско месо!

Features:

  Чинија со ананас на скара со свинско месо и зеленчук

  • 40 мин
  • Serves 2
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Чинија со ананас на скара може да биде празнична и да донесе освежување на вашата дневна трпеза. Готвењето на овој рецепт не бара многу време и подготовката во вок тава може да биде полесна и побрза. Сос од соја и сладок чили сос ќе развијат подобри вкусови и ќе направат свинското месо да биде повкусно .

  Сочни парчиња ананас, свежи пиперки и тиквички, потребно е само неколку минути за да биде подготвено за сервирање. Во исто време можете да подготвите варен ориз и да го додадете во чинијата.

  Steps

  1
  Done
  30 минути

  Подготовка

  Исечете еден ананас на половина. За две порции е доволно еден ананас.
  Исчистете ја секоја половина одвнатре и исечете ја на парчиња.
  Исецкајте на парчиња една тиквичка, една црвена и зелена пиперка и еден кромид.
  Маринирајте го свинско месо 30 минути со зачини, сол и црн пипер.
  Додадете сладок чили сос и соја сос, и оставете да се маринираат 30 минути пред да готвите.
  За тоа време подгответе 100 грама ориз. Исчистете го оризот во ладни води и варете околу 10 минути.

  2
  Done
  8 минути

  Готвење во вок тава на маслиново масло

  На висока топлина во вок тавата додадете го кромидот неколку секунди. Кога е прозирен, додадете пиперки и тиквички и промешајте некое време. По 2 минути кога ќе бидат меки и сочни, префрлете ги во чинија и додајте го свинското месо да се готви неколку минути. Кога сосовите ќе се залепат за месото, додадете димена пиперка и сол, во зависност од вашиот вкус.
  Кога месото е подготвено, додадете го целиот зеленчук и варете една минута во тавата додека не се соединат сите вкусови.
  Сервирајте во половина од ананас испечен на скара.

  3
  Done
  2 минути

  Ананас на скара и сервирање

  Додадете две половини на тава за скара една минута.
  Наполнете со ориз и покријте го со варено месо и зеленчук.
  На врвот додадете семе од сусам и масло од сусам.
  Уживајте

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Grilled Pineapple plate with pork and vegetables
  next
  Caramelized Strawberries with dark Chocolate
  previous
  Grilled Pineapple plate with pork and vegetables
  next
  Caramelized Strawberries with dark Chocolate

  Add Your Comment