0 0
Торта од авокадо со шумски боровинки!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
500 грама бисквити
9 урми
3 Авокадо
3 супени лажици Кокосово масло
12 лимон Сок од лимон
100 грама смрзнато овошје
3 супени лажици Мед
урми

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Торта од авокадо со шумски боровинки!

Вкусен тарт со бисквити!

Features:

  Авокадо Тарт со бисквити!

  • 10 минути
  • Serves 12
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Бисквит тарт кога немате многу време а сакате да направите некој здрав вкусен десерт за повеќе порции. Нема печење, само блендирање на сите состојки. Замрзнатите шумски боровинки се совршени на врвот на оваа торта, но можете да користите и замрзнати капини или боровинки. Нискокалорична ако користите бисквит без шеќер.

  Исчистете ги урмите од коските и додајте ги во блендерот. Искршете бисквити на помали парчиња и додадете ги  блендерот со урми, додадете 2 лажици кокосово масло и една лажица мед. Блендирајте ги сите состојки додека да добиете компактна смеса. Доколку сакате мирис на ванила можете да додадете една лажица екстракт од ванила. Пренесете ја смесата во модла и добро распоредете ја. Притиснете со чаша за да добиете мазна површина. Оставете ја во фрижидер да се стегне и започнете да го подготвувате филот.

  Излупете три авокада средна големина и додадете во блендер, исцедете половина сок од лимон над нив. Сокот од лимон ќе ја зачува бојата на авокадото и ќе помогне да не потемни, а во исто време ќе му даде освежувачка нота. За сладок вкус додадете 2 лажици мед и една лажица кокосово масло за мазна структура и убав сјај. Измешајте ги сите состојки додека добиете убава и мазна стуктура. Кога ќе бидете задоволни со вкусот и структурата извадете ја од фрижидерот подлогата од бисквити и покријте ја со филот.

  Украсете со замрзнати шумски боровинки на врвот.

  Чувајте ја во фрижидер покриена или може да ја замрзнете.

  Предлог за оваа торта е да се консумира во еден ден!

  Уживајте!

  Steps

  1
  Done

  Подготовка и блендирање

  Исчистете ги урмите од семките и додајте ги во блендер.
  Скршете бисквити на помали парчиња и додајте ги во блендерот. Една лажица мед ќе ги направи состојките полесни за комбинирање. Мешајте ги сите состојки додека не се добие компактна смеса.
  Ако сакате смесата да има подобар мирис, можете да додадете една лажица екстракт од ванила.
  Пренесете ја смесата во тепсија и добро распоредете ја. Потоа добро притиснете за да добиете мазна површина.
  Ставете ја во фрижидер да се стегне и започнете со подготовка на маслото.
  Излупете три средно големи авокада и додајте ги во блендер. Исцедете половина лимон и додадете го со авокадото.
  Сокот од лимон ќе ја зачува бојата на авокадото и ќе помогне да не потемни, а во исто време ќе даде нота со освежувачко чувство. За подобар вкус додадете 2 лажици мед и една лажица кокосово масло за убаво да се измазни и да сјае.
  Измешајте ја во блендер целата смеса додека не се изедначи и комбинира.
  Кога сте задоволни со вкусот и мазноста на смесата, убаво извадете ја основата од фрижидерот и истурете ја одозгора.
  Украсете со замрзнати шумски капини на врвот.
  Чувајте го во фрижидер покриен или може да го замрзнете.

  Предлогот за оваа торта е дека може да се консумира секој ден!
  Уживајте!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Avocado Cake with forest blueberries !
  next
  Grated Quince Jam with Walnuts!
  previous
  Avocado Cake with forest blueberries !
  next
  Grated Quince Jam with Walnuts!

  Add Your Comment