0 0
Топол утрински оброк од Овес!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

1 шоља овесни снегулки
2 шољи вода
кокосово млеко или по желба кравјо, бадемово, овесно млеко
каранфилче
цимет
мускатно оревче
ѓумбир во прав
2 лажици мед може да се стави и шеќер

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Топол утрински оброк од Овес!

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Потребни се неколку минути за здрав почеток на денот.
Одличен оброк за дијабетичари.
Една шоља овесни снегулки се прелива со вода и се оставаат да отстојат навечер во фрижидер или барем два часа на собна температура за да омекнат.
Кога се готови им се додаваат 2 шољи вода и се оставаат да зовријат.
Се додава кокосово млеко или по желба кравјо, бадемово, овесно млеко, како и зачини, каранфилче, цимет, мускатно оревче и ѓумбир во прав, се меша една минута и се блендира во блендер или уште подобро ако имате пасатор.
Од засладувачи може да додадете 2 л. мед на крајот кога ќе се сервира, стевиа или шеќер.

Martin

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Слатко од бозел !
next
Long Life Juice and Vitamin Injection Juice!
previous
Слатко од бозел !
next
Long Life Juice and Vitamin Injection Juice!

Add Your Comment