0 0
ТАРАТУР – ТАРАТОР !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 краставица на коцки
500 мл кисело млеко
1 Свеж лук чешне
по избор Ореви
Магдонос
босилок
прстофат морска сол

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

ТАРАТУР – ТАРАТОР !

мезе со ракија

Features:
  • 5 минути
  • Serves 2
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Таратор или Таратур, салата или ладна супа која се консумира во топлите летни денови. Една од омилените како мезе со ракија, која ќе ве разлади и освежи.  Подготвувана од дамнешни времиња од нашите баби како здрав оброк кој изобилува со бенефити за здравјето.

  Лесна и брза за која ви е потребна свежа краставица, овчо кисело млеко, но може да користите и кравјо, чешне лук, свеж магдонос и босилок. Оригиналниот начин на кој ја правеше баба ми ги содржи овие состојки, но доколку сте љубители на ореви може да додадете и ореви. Јадете со лажица, а ако додадете тостирано лепче ќе имате целосен оброк. Во видеото подготовката е на традиционален начин со толчење на лукот и свежите билки со морска сол. Состојките и повеќе детали следете во подготовка под видеото.

  На здравје !

  Steps

  1
  Done
  5 минути

  Подготовка

  Излупете една краставица и исечете ја на коцки.
  Кисело млеко овчо или кравјо, изматете го со вилушка за да добиете мазна структура.
  Во подлабок сад додадете чешне лук, прстофат морска сол, магдонос, босилок и истолчете со толчник. Додадете го млекото и исецканата краставица и измешајте. Ореви додадете ако сакате побогат вкус и здрави масти.
  Сервирајте ја со тостирано парче леб за целосен оброк во било кое време од денот.
  На здравје !

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  “TARATUR” refreshing summer salad!
  next
  Совршено меки и тенки палачинки
  previous
  “TARATUR” refreshing summer salad!
  next
  Совршено меки и тенки палачинки

  Add Your Comment