• Home
  • Торти
  • Сочна Чоколадна Торта со Сладолед!
0 0
Сочна Чоколадна Торта со Сладолед!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

3 шољи брашно
3 шољи шеќер во зрно
1/2 шоља Какао во прав
4 средни Јајца
1/2 шоља Млеко
1/2 шоља топла вода
1/2 шоља масло сончогледово/маслиново
1 лажичка Сол
1 лажица Сода бикарбона
1 лажица Пециво
2 лажици ванила екстракт

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Сочна Чоколадна Торта со Сладолед!

Богата и Сочна Структура !

Чоколадна Торта прелиена со топена чоколада

  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Вкусна чоколадна торта со сочна и мека структура една од најлесните торти за правење со многу богат вкус.

Ако имате љубител на чоколадна торта, направете им ја оваа торта, бидејќи гарантирано ќе ја сакаат.

Морам да бидам искрена дека овој рецепт го користам подолго време во изминатите неколку години кога подготвувам чоколадна торта, и баш овој рецепт ја има честа во мојот дом како основа и за други чоколадни задоволства.

Steps

1
Done
5 минути

Подготовка

Во сад додадете и комбинирајте ги сите суви состојки, измешајте ги за да се изедначат.
Во друг подлабок сад додадете ги јајцата и мешајте со рачен миксер една минута.
Потоа додадете млеко, масло, топла вода и измешаните суви состојки.
Мешајте со рачен миксер две минути додека да се изедначи текстурата и сте подготвени за печење.

2
Done
30 - 40 минути

Печење

Тортата печете ја во три премачкани тави и покриени со кујнска хартија на 180 Целзиусови 30 до 40 минути.
Проверете ја со чепкалка структурата одвнатре за да бидете целосно сигурни.
Ако чепкалка е чиста, тогаш е тестото е испечено.
Бидете внимателни да не ја препекувате за да остане со сочно тесто.
Колачот оставете го во рерна најмалку 15 минути целосно да се излади.
Со оваа доза можете да направите 3 чоколадна слоја торта, или ако ви е потребен само еден слој, тогаш додадете три пати помала доза на состојки.
Извадете ја хартија за печење откако ќе олади колачот и секое парче послужете го со топка сладолед од ванила на врвот, или вашиот омиленен сладолед.
Доколку сакате повеќе празнична торта, растопете чоколада на врвот врз сладоледот и убаво прелијте го целото парче торта.
Вкусна и Сочна торта.
Уживајте!

Olgica

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Decadent and Moist Chocolate Cake with Ice Cream !
next
Crispy and Delicious French Fries!
previous
Decadent and Moist Chocolate Cake with Ice Cream !
next
Crispy and Delicious French Fries!

Add Your Comment