0 0
Рум Плочки!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
300 грама варен компир 1 копир (средна големина)
300 грама мелена плазма мелени бисквити
100 грама протеин / шеќер во прав
2 лажици Какао во прав
100 грама Темно чоколадо за смесата
100 грама Путер
2-3 лажици Темен рум
150 грама Темно чоколадо за прелив

Nutritional information

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Рум Плочки!

чоколадни штангли со компир

Features:

  Рум Штангли

  • 35 минути
  • Serves 60
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Домашни Рум плочки, штангли, кои ќе ве воодушеват со својот вкус. Прелиени со чоколада, меки одвнатре со прекрасен мирис на рум.

  Можете да ги направите во две варијанти, со протеин (без шеќер) или со прав шеќер, изборот е ваш.

  Основа од варен компир, мелени бисквити по избор или мелена плазма, какао во прав и црна чоколада за прелив.

  Од една доза се добиваат 60 чоколадни барови кои може да ги чувате во фрижидер многу денови. Топло ви ги препорачувам заради вкусот кој ќе ве изненанди. 

  Steps

  1
  Done
  35 минути

  Подготовка и Детали !

  Сварете еден компир со средна големина од 300 грама.
  Испасирајте го и во него додадете ги останатите суви состојки какао во прав, протеин (шеќер во прав) и мелена плазма.
  Може да користите бисквити по избор и да ги измелете во мелница.
  Една чоколада стопете ја на пареа заедно со путерот, и додадете ја во смесата.
  Целата смеса изедначете ја да се соединат состојките.
  Откако ќе добиете убава мазна и изедначена смеса оставете ја во фрижидер 10 минути.
  Префрлете ја на хартија за печење и со сукало расукајте ја во правоаголна форма.
  Смесата може да ја поделите на два дела за да ви биде полесно.
  Кога дебелината на смесата ќе биде 3-4 мм, исечете ја на тенки правоаголни форми.
  Од целата смеса ќе добиете 60тина штангли. Разделете ги една од друга за да мошете полесно да нанесете чоколата на крај.
  Пред да ги премачкате финално со чоколада оставете ги 5 минути во фрижидер.
  Секоја штангла премачкајте ја со стопена чоколада на пареа. За да ви биде полесно и да имате повеќе контрола може да ги премачкувате со силиконска четка за јајце.
  Кога ќе ги премачкате од едната страна оставете ги 10 минути во фрижидер да се стегне горниот дел чоколада, потоа свртете ги и нанесете од другата страна и странично.
  Ако еднаш ги пробате овие чоколадни рум плочки верувам ќе станат едни од вашите омилени десерт и закуски, притоа ќе ги имате во добра количина.

  На здравје!
  Ако ви се допадна споделете :)

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Traditional Pistachio Cookies with BEER!
  next
  Delicious Chocolate Rum Bars with Potato base !
  previous
  Traditional Pistachio Cookies with BEER!
  next
  Delicious Chocolate Rum Bars with Potato base !

  Add Your Comment