0 0
Безглутенски Бомбици само 3 состојки !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

3 лажици Таан
3 лажици Какао во прав
20 парчиња урми

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Безглутенски Бомбици само 3 состојки !

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Ако се обидувате да одржите урамнотежена исхрана, треба да го пробате овој десерт. Вкусни топчиња со малку калории покриени со чоколадо, со крцкава фстаци во средината. И втора комбинација со замрзнати малини одвнатре, покриени со бел фил од кокос кои може да ги замрзнете подолг период, а да го задржат вкусот.

Исчистете еден свеж кокос добро и исечете го на помали парчиња. Додадете во блендер со други состојки и мешајте додека не се комбинираат добро. Пренесете ја смесата на алуминиумска фолија и оставете ја неколку минути во фрижидер да се олади бидејќи правењето бомбици ќе ви биде полесно.

Во меѓувреме одделете убави малини и исчистете неколку ф’стаци. Зависно од големината на кокосот, но од еден кокос од средна големина може да направите 20 бомбици. По десет минути извадете ја смесата од фрижидерот и започнете да ги правите. Секоја бомбица извалкајте ја во парчиња кокос. За чоколадните бомбици, по завршувањето на белите стопете 150 грама црна чоколада. Со вилушка земете ја секоја бомбица и потопете ја во растопената чоколада. Оставете на хартија за печење 10 минути пред да пробате. На здравје!


Martin

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Глицерински Домашен Сапун!
next
Сладолед од бозел
previous
Глицерински Домашен Сапун!
next
Сладолед од бозел

Add Your Comment