• Home
 • Вечера
 • Пастрмка на скара со манго парчиња !
0 0
Пастрмка на скара со манго парчиња !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
300 грама Fish "Пастрмка"
mango chutney
olive oil
Mint Leaves
salt and pepper
Cherry tomatos за гарнир

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Пастрмка на скара со манго парчиња !

Крцкава кожа, Меко слатко-зачинето месо!

Features:

  Слатко-зачинета риба на скара од манго парчиња

  • 20 минути
  • Serves 1
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Бела пастрмка на скара на егзотичен начин со слатко-димени манго парчиња, свежи листови од нане и парчиња лимон. Крцкава кожа, сочно меко месо со сладок-димен вкус.

   

  Парче од 250 грама е доволно за една порција. Зачинете со сол и црн пипер однадвор и одвнатре. Рибата премачкајте ја со маслиново масло, а потоа со слатко-димено  манго однадвор и одвнатре. Наполнете ја рибата со свежи листови од нане, магдонос и парчиња лимон.

   

  Додадете на скара и печете додека не добиете крцкава кожа од едната страна. Најдобар начин да знаете кога месото е подготвено внатре, е да го проверите месото на стомакот или внатре. Кога ја превртувате рибата најдобро е да биде од грбот наназад за да избегнете истурање на полнењето и кршење на рибата. Ако користите електрична скара, можете да ја прилагодите температурата за лесно правење на месо и да добиете крцкава кожа како што сакате.

  Оставете ја рибата да се пече додека да добие крцкава кожа од едната страна и потоа свртете ја на другата страна, Доволно е само еднаш.

   

  Подгответе една лажица маслиново масло, парчиња димено-слатко манго, шери домати и сецкано нане.

  Чаша бело вино и печен компир!

  На здравје!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Десерт од јагоди без шеќер, со кнедли од белка!
  next
  Grilled Fish with sweet Mango Chutney !
  previous
  Десерт од јагоди без шеќер, со кнедли од белка!
  next
  Grilled Fish with sweet Mango Chutney !

  Add Your Comment