0 0
Појадок за 10 минути од Јајце и Шунка !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2 Јајца
2 парчиња багет француски багет на половина
2 парчиња шунка пилешка/свинска/димена
2 парчиња сирење брие
маслиново масло
Магдонос

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Појадок за 10 минути од Јајце и Шунка !

Појадок за 10 минути

Порција како од ресторан

  • 12 минути
  • Serves 2
  • Easy

Ingredients

Directions

Share

Сте го почнале утрото покасно и ви треба брза идеја која ќе ве засити подолг период, или имате малку време за подготовка, тогаш една минута ви е доволна за да го приготвите.

Или можеби сакате да импресионирате некого со вашата креативност со порција која ќе изгледа како од ресторан, тогаш ова е вистински погодок.

Се пече во рерна десет минутии се служи топло и крцкаво.

 

Може да комбинирате со шунка, или сланина, и сирење по избор.

Ви препорачувам да користите меко сирење како брие, а за една порција е доволно едно јајце.

Најдобро е да користите органско јајце или од фрижидер за да избегнете салмонела бидејќи жолчката останува течна во внатрешниот дел.

 

Steps

1
Done
2 минути

Подготовка

Еден француски багет пресечете го на половина. Отстранете ги краевите за да добиете рамна површина од двете страни и израмнете за да може да застане исправено.
Од едната страна издлабете го внатрешниот(мекиот дел на лепчето) и во него наполнете едно парче шунка, мало парче сирење брие и скршете внимателно едно јајце.
Најдобро е жолчката да остане цела и да го покрие горниот дел.
На крајот додадете гранче магдонос внимателно за да не ви истече жолчката.
Со лажичка додадете маслиново масло одозгора и странично врз лепчето.
Со тоа лепчето ќе стане крцкаво додека се пече.
Печете во загреана рерна на 200 степени. Десет минути се доволни.
Послужете додека се топли и се разлева жолчката.
На здравје.
Доколку ви се допадне споделете!

Olgica

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
LEMON DRIZZLE CAKE ! EASY, NO MIXER!
next
Late Brunch in 10 Minutes – Egg and Ham!
previous
LEMON DRIZZLE CAKE ! EASY, NO MIXER!
next
Late Brunch in 10 Minutes – Egg and Ham!

Add Your Comment