• Home
 • Без глутен
 • Посни Бомбици од 2 состојки! Подгответе ги за 5 минути!
0 0
Посни Бомбици од 2 состојки! Подгответе ги за 5 минути!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Посни Бомбици од 2 состојки! Подгответе ги за 5 минути!

Features:
  • Medium

  Directions

  Share

  Бомбици инспирирани од вкусот на емиратите кои се подготвуваат само од две состојки. Два вкуса кои одлично се вклопуваат а за само неколку минути ќе подготвите вкусни бомбици кои може да бидат посна закуска во секое време. Се што ви е потребно се урми и алва. Се блендираат во блендер додека се добие убава компактна смеса.

  Потребни состојки

  150 грама алва

  100 грама урми

  Исчистете ги урмите од коски и додадете ги во блендер заедно со алвата. Изблендирајте ги додека се изедначат. Смесата кратко оставете ја во фрижидер, десет минути, за да стегне смесата и потоа обликувајте ги во бомбици. По вкус може да ги извалкате во сусам. Чувајте ги во фрижидер.

  Добар апетит!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Savory Spinach Pancakes! Easy and Delicious!
  next
  2 ingredients balls! Ready in 5 minutes! Fasting Recipe!
  previous
  Savory Spinach Pancakes! Easy and Delicious!
  next
  2 ingredients balls! Ready in 5 minutes! Fasting Recipe!

  Add Your Comment