• Home
  • Вечера
  • Печен Лосос во рерна со Пире од Сладок Компир!
0 0
Печен Лосос во рерна со Пире од Сладок Компир!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Печен Лосос во рерна со Пире од Сладок Компир!

Features:
  • Gluten Free
  • Medium

Directions

Share

Печен Лосос во рерна со пире од сладок компир може да биде брзо подготвен ручек за десетина минути.

За да имате добар резултат при подготовна на лосос најдобро е да одберете рамномерна филета, со иста дебелина за да биде еднакво испечен, со сочна внатрешност која ќе ја задржи убавата боја и одвнатре. Како убаво надополнување на вкусот на лососот може претходно да подготвите пире од сладок компир, кое ќе го испасирате со вилушка и ќе го сервирате на чинија како подлога.

За две порции ви се потребни две парчиња лосос и две парчиња средна големина сладок комир.

 

Подготовка на пире од слаадок компир

Започнете со подготовка на пирето бидејќи ќе ви биде потребно дваесетина минути, а додека се печат компирите ќе можете да ги подготвите филетите. Излупете и исечкајте ги на мали коцки и ставете ги тава за печење. Додадете маслиново масло и зачини по вкус ( бибер, лук во прав, ким, сол). Измешајте ги убаво за да ги впијат зачините и ставете ги во загреана рерна на 180 степени. Еднаш промешајте ги во текот на печењето за да се карамелизираат поубаво. Потребно време за печење е дваесетина минути, додека убаво да омекнат. Оставете ги настрана додека го подготвите лососот, Пред сервирање испасирајте ги со вилушка и сервирајте ги на чинија како подлога од топло пире.

Лососот пред печење премачкајте го со микс од маслиново масло, сок од лимон, бибер, сецкано лукче, копар и морска сол. Оставете го да ги впие вкусовите додека се печат компирите и печете го 10 до 12 минути.

Сервирајте го врз пирето, со парче лимон, а како прилог може да додадете и аспарагус.

Имајте добар апетит.

Olgica

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Custard Bread Rolls Recipe!
next
Oven Baked Salmon with Sweet Puree ! Ready in 10 minutes!
previous
Custard Bread Rolls Recipe!
next
Oven Baked Salmon with Sweet Puree ! Ready in 10 minutes!

Add Your Comment