0 0
Егзотична Морков торта!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

300 грама / 2 шољи сенаменско брашно
1 лажичка Цимет
1 пакетче Пециво
еден прстофат сол
3 јајца
1 ½ шоља шекер во зрно
¾ шоља сончогледово масло
¾ шоља матеница
2 лажици ванила екстракт
3 шољи рендан морков
220 гр. ананас со сок
⅔ шоља џем од морков
100 гр. суво грозје златно
450 гр. крем сирење
2 шољи шеќер во прав
пола шоља путер
2 лажици Ванила екстракт

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Егзотична Морков торта!

Вкусна и брза на мој начин.

  • 50-60 мин
  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Егзотична и сочна торта од рендан морков и ананас, за посебни пригоди.

Три шољи морков се рендаат (5-6моркови) за тестото и уште 3 шољи за џем од морков.
Половина ананас се сецка ситно, со дел од сокот се прелева испеченото тесто, a другиот дел, сок и ситни парчиња ананас, се користат во тестото.
Суви состојќи:
– 2 шољи сенаменско брашно (300 грама)
– 2 л. Цимет
– 1 л. Пециво
– прстофат сол
Сите состојќи се мешаат.

3 јајца на собна температура се матат со 1 ½ шоља шеќер во зрно.
Се додаваат :
¾ шоља сончогледово масло
¾ шоља матеница 2 л. ванила екстракт.
Се додаваат сувите состојќи и се мати.
На крајот се додава :
-рендан морков 3 шољи
-220 гр. ананас со сок
-⅔ шоља џем од морков
-100 гр. суво грозје (златно).
Се меша со шпатула и се дели во 2 или 3 тави, во зависност колку слоја сакате. Се пече на 180 степени 50 до 60 минути. Проверете со чепкалка дали тестото е испечено.

За глазура се потребни:
– 450 гр. крем сирење
– 2 шољи шеќер во прав
– пола шоља путер
– 2 л. Ванила екстракт
Состојките да бидат на собна температура.
Пред да се премачкува глазурата подобро е да се олади малку.
Додавајте од глазурата врз секое тесто. На средина додајте џем од морков. На крајот премачкајте ја целата торта со глазурата. Декорирајте со тостиран кокос и џем од морков.
На видеото ја има целата постапка.

Martin

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Тирамису Торта со еспресо.
next
Коктел Маргарита!
previous
Тирамису Торта со еспресо.
next
Коктел Маргарита!

Add Your Comment