0 0
Крцкав леб од Хељда без месење !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Крцкав леб од Хељда без месење !

Features:

  Здравo, без квасец, брза и лесна подготовка

  • 1 час и 15 минути
  • Medium

  Ingredients

  Directions

  Share

  Крцкав леб од хељда без квасец кој можете да го вклучите во вашата здрава исхрана. Го чисти вашето тело од токсини и го забрзува метаболизмот.

  Ова лепче не се меси, само измешајте ги сите состојки со дрвена лажица, и оставете да се одмори 30 минути пред печење.

  Псилиумот му помага на вашиот дигестивен систем да работи правилно и да ослабнете во исто време.

  Кога го конзумирате овој леб подобро е ако пиете повеќе вода.

  Без глутенско лепче со неверојатен мирис на орев и наут.

  Лесен и здрав рецепт !

  Состојки

  300 грама брашно од хељда

  100 грама брашно од наут

  100 грама оризово брашно

  100 грама ореви

  150 мл газирана вода

  500 мл млака вода

  30 мл маслиново масло

  2 супени лажици псилиум

  1 супена лажица сол

  1 супена лажица сода бикарбона

  Се додаваат сите брашна во сад, се сецкаат оревите и се додаваат заедно со солта, псилиумот и сода бикарбоната. Се мешаат сите суви состојки и се додава газираната вода,  маслото и млаката вода. Се мешаат сите состојки со дрвена лажица и се префлаат во тава за печење. Се покрива со крпа и се остава да стои 30 минути на собна температура. Се пече на 200 степени точно 45 минути. На крајот оставете да олади па извадете од садот за печење.

  Оревите може да се додадат и мелени по избор.

  Имајте добар апетит !

  На здравје!

   

   

   

  Steps

  1
  Done
  2
  Done

  Martin

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Gluten free Crunchy Buckwheat Bread
  next
  Escargot De Bourgogne
  previous
  Gluten free Crunchy Buckwheat Bread
  next
  Escargot De Bourgogne

  Add Your Comment