0 0
КРОФНИ, вкусни и брзи!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
700 грама меко брашно тип 400
40 грама свеж квасец
400 мл Млеко млако
3 жолчки Јајца
50 мл масло сончогледово
10 грама шеќер во зрно
прстофат сол
ванила екстракт

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

КРОФНИ, вкусни и брзи!

Домашни Крофни со фил од Ф'стаци

Домашно Слатко Задоволство за целото семејство

  • 1ч 30м
  • Serves 24
  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Вкусни Крофни со арома на ванила кои брзо и лесно се подготвуваат со едно стасување на тестото и дваесетина минути пред пржење. Убава полна структура внатре со можност за полнење со фил по желба.

Ако сте расположени за експериментирање и подготовка на здрав домашен фил од фстаци и неколку состојки, подолу погледнете повеќе детали како брзо да го подготвите.

 

Steps

1
Done
1ч 15мин

Подготовка

Во поголем сад ставете половина од брашното или 350 грама.
Стоплете го млекото да биде млако и додадете го шеќерот во него, измешајте за се растопи шеќерот. Во половината брашно со лажица направете вдлабнатина и додадете го млакото млеко во него, потоа додадете го свежиот квасец на помали парчиња.
Без да мешате оставете вака да стои квасецот пет минути.
После пет минути со лажица измешајте ги состојките заедно со брашното.
Потоа додадете ги изматените три жолчки, 50 грама масло, прстофат сол, ванила екстракт и
втората половина брашно. Со лажица мешајте ги сите состојки додека да добиете убава смеса. Доколку тестото е лепливо и меко повеќе од што треба, на крајот додадете по потреба од 30 до 50 грама брашно.
Поросете го тестото со брашно и покријте го со кујнска крпа да нарасне двојно на собна температура или околу 45 минути.
Откако ќе стаса тестото на набрашнета површина извадете го и измесете го неколку минути (3-4). Потоа расукајте го со сукало во дебелина од 1 см и со модла или чаша извадете големина на крофни која ја сакате.
Редете ги крофните на набрашнета тава и сставете ги да стасаат убаво околу 20 до 30 минути во зависност од собната температура.

2
Done
15 минути

Пржење за да имате прстен

Во тенџере со капак додадете масло и загрејте го на средно ниска температура.
Температурата може да проверите со дрвена лажица, кога во маслото ќе ја пуштите околу неа ќе се појават меури, или со мало парче од тестото.
Горниот дел од крофните бидејќи е стасан ставете го надолу во маслото да се пржи прво тој дел. Додајте неколку крофни, но не премногу за да не ја намалите температурата на маслото многу. Потоа покријте ги со капак и оставете ги да се пржат околу 2 до 3 минути.
Капакот ќе ви помогне да нараснат убаво и да формираат прстен. Кога ќе ви се појави пареа на капакот, избришете ја и пак покријте ги крофните.
Откако ќе ги свртите крофните пржете ги од другата страна без капак и пократко.
Внимавајте на парета од капакот, и бришете ја за да избегнете прскање на маслото.
Откако се готови крофните ставете ги на кујнска хартија за да го впијат вишокот масло.
На крајот може да ги наполните со фил по желба и поросете со шеќер во прав.
Доколку ви се допаѓа рецептот оставете лајк и споделете коментар.
На здравје !

3
Done
5 минути

Домашен фил од фстаци

100 грама фстаци измелете ги во мелница.
Потоа измешајте ги со 3 лажици нишесте и ставете ги во 100 грама млеко.
Убаво измешајте да добиете мазна смеса и ставете ги во тава на среден оган.
Додадете 6 коцки бела чоколада, 50 грама хопла и мешајте постојано.
По потреба додајте млеко во зависност од густината на филот што ја сакате.

Olgica

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
РАФАЕЛО Протеинска Торта
next
Delicious Homemade DONUTS !
previous
РАФАЕЛО Протеинска Торта
next
Delicious Homemade DONUTS !

Add Your Comment