0 0
Колачиња од Авокадо, без глутен!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 Авокадо средна големина
7 урми
1 Јајца
3 лажици путер од кикиритки мазен
2 лажици какао
прстофат морска сол
1 лажица ванила екстракт по избор

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Колачиња од Авокадо, без глутен!

Features:

  Лесни брзи и вкусни колачиња!

  • 15 минути
  • Serves 16
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

   Здрави колачиња без глутен, лесни за подготовка.

  Само неколку состојки и може да ги подготвите за 15 минути.

  Со основа од авокадо надополнети со путер од кикирики, урми, какао во прав и црна чоколада.

  Овој слатко задоволство ќе ги задоволи вашите потреби за благо во секое време од денот.

  Потребно е да ги изблендирате сите состојки додека да се изедначи структурата, додадете сецкана чоколада и печете 15 минути. Совршени наутро со млеко или со кафе, или пред тренинг кога ви треба повеќе енергија.

  Можете да ги чувате на собна температура многу денови.

  Сите детали се подолу. Уживајте!

  Steps

  1
  Done
  15 минути

  Подготовка

  Исчистете 1 авокадо со средна големина и 7 урми.
  Ставете ги во блендер со останатите состојки (3 лажици путер од кикиритки, 1 јајце, 2 лажици какао во прав, прстофат морска сол и 1 лажица екстракт од ванила (по избор).
  Можете да користите и путер од бадем, лешник или кој било друг во зависност од вашиот вкус.
  Измешајте ги сите состојки додека не се изедначи.
  Исецкајте 100 грама црна чоколадо и додајте во смесата. Измешајте со лажица да се соедини чоколадата со смесата.
  На хартија за печење земајте по една лажица од смесата, обликувајте ги и поросете со неколку исечкани парчиња чоколада.
  Печете во рерна 15 минути на 180 степени.
  Од смесата излегуваат околу 16 колачиња доколку ги правите средна големина.
  Овие колачиња остануваат меки внатре и после печењето.
  Можете да ги чувате на собна температура.
  Лајкнете и споделете доколку сакате.
  Доколку ви се допаѓаат ликнете и споделете.
  Благодариме :)

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Lux Avocado Cookies, sugar free!
  next
  Туршија Рецепт – Свежа до крајот на Зимата !
  previous
  Lux Avocado Cookies, sugar free!
  next
  Туршија Рецепт – Свежа до крајот на Зимата !

  Add Your Comment