• Home
 • Вечера
 • Како да подготвите Мек Јунешки Стек! Брза и лесна подготовка!
0 0
Како да подготвите Мек Јунешки Стек! Брза и лесна подготовка!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Како да подготвите Мек Јунешки Стек! Брза и лесна подготовка!

Features:
  • Medium

  Directions

  Share

  Мек јунешки стек може да подготвите за неколку минути со пржење во масло откако претходно ќе го маринирате во маринада која ќе му помогне на месото да остане многу меко и сочно.

  Потребно да е да го исецкате на мали парчиња по должината на жилите и да го оставите да стои во маринада најмалку еден час или најдобро да го подготвите навечер и да го оставите покриено во сад со фолија во фрижидер убаво да отстои преку ноќ. При подготовка може да му додадете сецкана зелена и црвена пиперка и сецкан кромид на поголеми парчиња. Подготовката и пржењето на овој рецепт нема да ви одземе повеќе од пет минути со претходно маринирање.

  При одбирање на месо може да користите крилен јунешки стек (flank steak) бидејќи ќе ви заштеди пари, а овој дел од јунешко парче може да биде идеален за подготовка на овој рецепт.

  Состојки

  500 грама јунешки крилен стек

  1л сода бикарбона

  1л нишесте

  2л вода

  2л масло

  1л соја сос

  1л оистер сос

  во замена за соја и оистер сос може да користите една лажица сол.

  Во сад убаво измешајте ги сите состојки и додадете го исецканото месо. Месото исецкајте го ситно во правец на жилите за да биде меко при јадење. Се сецка на помали коцки или парчиња и се додава во маринадата, се масира да се впие маринадата во месото убаво, се покрива со фолија и се остава во фрижидер да стои преку ноќ.

  Подготовка на Месото

  1 црвена пиперка

  1 зелена пиперка

  1/2 црвен кромид

  1 младо кромидче

  2 чешниња лук

  2цм ѓумбир исецкан

  Во загреана тава се додава маслото и најпрвин се пржи месото една до две минути, не повеќе. За да биде крцкаво месото додадете повеќе масло. Се вади месото од тавата и се остава на страна, Во тавата се додава лукчето со ѓумбир, се пржат кратко неколку секунди потоа се додава исецканиот зелнчук и се пржи една до две минути. Зеленчукот најдобро е да го исецкате на крупни парчиња. Потоа се додава месото и младото кромидче сецкано.

  На крајот се додава сос подготвен претходно од

  1л вино

  1/2 л бел оцет

  1л мед(шеќер)

  1/2л нишесте

  2 л вода

  1л соја сос

  1л оистер сос

  1л чили сос

  Измешајте ја водата и нишестето и потоа во нив додадете ги останатите состојки. Овој сос додадете го во месото со зеленчук во тавата, кратко измешајте и сервирајте во чинија. Сосот убаво ќе ги спои сите вкусови и ќе им даде убава густина на соковите од месото и зеленчукот.

  На крајот поросете со младо кромидче а по желба може да додадете и суви чили пиперчиња.

  Имајте добар апетит!

  Споделете ако ви се допадне!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  ELDERFLOWER JAM! RECIPE!
  next
  Tender Beef Flank Steak! Fast Recipe!
  previous
  ELDERFLOWER JAM! RECIPE!
  next
  Tender Beef Flank Steak! Fast Recipe!

  Add Your Comment