0 0
Здрава Салата од Сладок Компир!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Здрава Салата од Сладок Компир!

Features:
  • Medium

  Directions

  Share

   За сите љубители на сладок компир ви предлагам вкусна салата со печен сладок компир надополнет со вкус од овошје, зеленчук и меко сирење прелиена со вкусен дресинг кој ќе ги спои сите вкусови заедно до неодоливост.

  Потребни состојки

  2 парчиња сладок компир

  рукола по вкус

  1 зелена јаболка(златен делишес)

  100 грама меко бело сирење (бело данско или фета сирење)

  1 киви

  ким во зрно

  сол

  маслиново масло

  За дресинг

  1 л маслиново масло

  1/2 супена мелен ким

  1 л јаболков оцет

  1 л мед

  Подготовка

  Ситно исецкајте го сладкиот компир на мали коцки, посолете го малку сол, и ким 2 супени лажици ким во зрна. Додадете малсиново масло 2 лажици, измешајте ги убаво сите парчиња убаво да се покријат со масло и ким и додадете ги во тава за печење. Печете на 180 степени 20 до 30 минути зависно од големината на парчињата. Во текот на печењето може еднаш да ги измешате и вратите назад за поубав вкус. Извадете ги кога ќе омекнат убаво. Исецкајте киви на мали коцки, една зелена јаболка на четвртинки и потоа секоја четвртинка на тенки ленти. Сирењето исецкајте го на коцки.

  Сервирајте на дрвена даска или длабока чинија. На дното додадете ја руколата, врз неа распоредете ги сладкиот компир на коцки, киви парчињата и сирењето во коцки. Прелијте со дресингот и уживајте во вкусовите.

  Имајте добар апетит!

   

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Pita Breads with pockets! Fluffy with a secret ingredient!
  next
  Sweet Potato Salad Recipe! Delicious salad!
  previous
  Pita Breads with pockets! Fluffy with a secret ingredient!
  next
  Sweet Potato Salad Recipe! Delicious salad!

  Add Your Comment