• Home
 • Вечера
 • Говедско месо во сос од домати со кисело млеко и јатки!
0 0
Говедско месо во сос од домати со кисело млеко и јатки!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
500 грама говедско месо
2 главици кисело млеко
печени јатки сув магдонос, кари, куркума, шафран, црн пипер, пушена пиперка, лук во прав, кромид во прав, ловорови лисја, каранфилче, морска сол
2 филџани суво овошје
2 филџани зачини
кромид
маслиново масло
зачини
доматен сос

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Говедско месо во сос од домати со кисело млеко и јатки!

Зачинето говетско месо во парчиња !

Features:
  • 2-15
  • Serves 2
  • Medium

  Ingredients

  Directions

  Share

  Неверојатно примамлив оброк од бавно варено говедско месо во сос од домати, прелиено со кисело млеко, ореви и суво овошје, инспирирано од мојата посета на Абу Даби пред неколку години.

  Колоритно јадење од говедско месо на парчиња, е бавно варен рецепт полн со вкусови од многу зачини.

  Започна со пржење на кромидот, и пржете го средна температура додека да стане прозирен. Додадете зачини, и печете во рерна на 180 Целзиусови. Украсете со тостирани фстаци и бадеми да го почувствувате арапскиот мирис и вкус.

  Подолу е приложено видео од подготовка на YouTube, а во описот на истиот пост, тука се сите детали за состојките.

  Нема правилни зачини, само користете го вистинскиот според вашиот вкус.

  Steps

  1
  Done
  2:15 минути

  варење и печење

  Подгответе тава со маслиново масло и исецкан кромид. Гответе на тивок среден оган додека кромидот стане прозирен.
  Кога ќе завршите, започнете со додавање на зачини еден по еден, за да можат да се пржат и да развијат мирис и совршен вкус.
  Измешајте ги сите зачини заедно со кромидот. Во истата тава додадете парчиња говедско месо и пржете од сите страни.
  По неколку минути додадете сос од домати и вода, и варете на тивок среден оган пет минути.
  Ставете во тава за печење и покријте со алуминиумска фолија.
  Печете на 180 целзиусови два часа.
  На крајот додадете кисело млеко, суво овошје и јатки.
  На здравје !

  Martin

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Spicy Beef Slices in Tomato Sauce with sour milk and nuts !
  next
  Nice Cream Acacia Bowl !
  previous
  Spicy Beef Slices in Tomato Sauce with sour milk and nuts !
  next
  Nice Cream Acacia Bowl !

  Add Your Comment