0 0
Домашен ШВЕПС- Bitter Lemon Schweppess!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

20-30 цвеќе
вода
400 грама шеќер
2 лимони
1 пакетче лимонска киселина

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Домашен ШВЕПС- Bitter Lemon Schweppess!

  • Medium

Ingredients

Directions

Share

Bitter Lemon Швепс направен дома со иста боја, ист горчлив вкус и мирис, дури и пенлив. Може да биде вашиот омилен семеен пијалок и затоа што основата е здрава билка што може да се најде и собере цело лето. Белиот ајдучка трева или позната како Ахилеја Милелиум, треба да се исече само цвет, треба да се остави стеблото и коренот да има берба следната сезона .

Постои една легенда за оваа билка, кога Ахил ја освои Троја и го погодија петата со отровна стрела, божицата Афродита го советуваше да ја користи оваа билка за да ја намали болката и да ја залечи раната.

Оваа билка е многу лековита и добра за здравјето.

За овој домашен пијалок може да се користи свеж или сув.

Следете го рецептот подолу и уживајте во овој неверојатен пијалок!

 

 

 

 

 

Steps

1
Done

Подготовка - Швепс

Исецкајте два свежи лимони на парчиња и додајте ги во поголем контејнер од најмалку 5 кг. Исчистете ги внимателно сите цвеќиња со ладна вода. Подобро е ако можете да користите свежо цвеќе, но исто така може да се користи и суво цвеќе.
Во истиот сад со свежите парчиња лимон додадете цвеќиња, шеќер и лимонска киселина и покријте ги со ладна вода. Оставете ја на собна температура отворена и мешајте повремено за да помогнете во растворање на шеќерот. Needе треба 24 часа. По овој период процедете низ стерилна газа и промешајте во стерилизирани шишиња. Најважниот дел е ферментација по пренесување во шишињата. Секое шише треба да биде покриено со чашата, но не и целосно затворено, бидејќи тоа е резултат на процесот на ферментација.
Шишињата треба да останат малку отворени во следните неколку дена (од еден до дрво денови) за да ферментираат и да добијат горчлив и пенлив пенлив вкус.
Може да чувате шишиња во фрижидер.

Martin

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
Homemade Bitter Lemon Schweppess !
next
Hummus in 3 ways !
previous
Homemade Bitter Lemon Schweppess !
next
Hummus in 3 ways !

Add Your Comment