• Home
  • Вечера
  • Диетална Киноа Салата со кикиритки, рукола и спанаќ!
0 0
Диетална Киноа Салата со кикиритки, рукола и спанаќ!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Диетална Киноа Салата со кикиритки, рукола и спанаќ!

  • Medium

Directions

Share

Диетална салата од киноа која освежува и заситува заради протеинот кој го содржи киноата и урдата.

Се подготвува брзо и лесно, одлична е за вечера, може да се освежите во текот на денот, или како предјадење кон главен оброк.

Може да користите зелена салата по избор.

Мојот предлог е комбинација од спанаќ и рукола.

Како да подготвите киноа за секогаш да биде воздушеста и да не се лепи ќе најдете во линкот подолу.

Состојки

100 грама варена киноа

100 грама Спанаќ и Рукола микс

100 грама урда

1 домат сецкан

50 грама непечени кикиритки

неколку маслинки

семиња по избор (мој предлог е микс од семиња од тиква, сончоглед, афион, чиа)

2 л. маслиново масло

за соленост може да додаете и каперси по избор

Ситно исецкајте го доматот на коцки без семки

Претходно сварете ја киноа и оладете ја пред да ја додадете во салатата.

Измешајте ја руколата и спанаќот, и додадете ја во сад за сервирање. Во посебен сад додадете ја киноата, доматот, кикиритките, урдата, измешајте и додадете ги кон зелената салата. На крај додадете маслиново масло и поросете со семиња.

По желба може да додадете каперси. Урдата може да ја замените со сирење.  Сол не додадвајте, заради соленоста од маслинките, урдата и каперсите. Измешајте и уживајте во вкусовите.

Имајте добар апетит.

Како најлесно да подготвите КИНОА!

Olgica

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
previous
HUMMUS 3 ways! Pikant, Beetroot, Standard!
next
Quinoa Salad ! Healthy, Low calorie!
previous
HUMMUS 3 ways! Pikant, Beetroot, Standard!
next
Quinoa Salad ! Healthy, Low calorie!

Add Your Comment