0 0
Десерт од свеж лимон!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
1 лимон Сок од лимон
20 мл Желатин 2 парчиња
500 грама кисело млеко Грчки јогурт или кисело млеко
2 супени лажици Мед Мед

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Десерт од свеж лимон!

Кремаст и свеж со мирис на лимон!

Features:
  • 15 минути
  • Serves 4
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

  Крем десерт со освежителен мирис на лимон кој се топи во уста. Од неколку состојки до богат вкус од јогуртот и свежо цедениот сок од лимон.

  Вкусен десерт кој може да се чува во фрижидер неколку дена и да не ја промени структурата, вкусот и бојата.

  Лесно и брзо решение за здрав и нискокалоричен десерт за претстојната недела. Ако обожавате лимони, ова е совршен десерт за вас.

  Steps

  1
  Done

  Започнете со тоа што ќе исцедете свеж сок од еден лимон.
  Измешајте го киселото млеко / јогурт со засладувачот. Можете да користите виљушка или маталка, и матете додека да добиете кремава структура и оставете го настрана.
  За 500 мл кисело млеко е доволно две пакувања желатин или 20 грама.
  Потопете желатин со 6 лажици ладна вода и оставете го додека не се раствори целосно 10 минути.
  Во меѓувреме подгответе 4 чаши за послужување.
  По десет минути растопете го желатинот на пареа, или директно, додека да стане течен.
  Измешајте го сокот од лимон со кисело млеко и додадете го желатинот.
  Изматете добро сè додека да се соединат сите состојки и вашиот кремаст десерт е подготвен.
  На крајот можете да додадете екстракт од ванила или кора од лимон за побогат вкус на лимон.
  Истурете во чаши за сервирање и оставете ги во фрижидер покриени со проѕирна фолија преку ноќ, или барем еден час пред послужување.
  Уживајте!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Fresh Lemon Dessert !
  next
  Traditional Spinach with rice and eggs!
  previous
  Fresh Lemon Dessert !
  next
  Traditional Spinach with rice and eggs!

  Add Your Comment