0 0
Десерт со Праска! Без шеќер, малку калории!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

Adjust Servings:
2 Банана за 2 сервирања
2 Јајца големи
4 лажици Какао во прав по избор
4 грама Пециво 1 лажица
1/2 лажичка чили во прав
1 лажица ванила екстракт
100 грама Чоколада стопена
2 лажици Крем сирење за 2 порции
1 праска на четвртинки Праска

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Десерт со Праска! Без шеќер, малку калории!

Слатко Луто Задоволство

Features:

  Вкусна Торта од Блендер

  • 20 минути
  • Serves 2
  • Easy

  Ingredients

  Directions

  Share

   Слатко задоволство без вина, малку калории, здрава, брза и лесна варијанта кога имате потреба од благо.

  Сите состојки се подготвуваат во блендер за една минута и се пече во модли по избор 20 минути.

  Се декорира со чоколада, карамелизирана праска и крем сирење.

  Ако  во смесата во блендерот додадете и малку чили во прав, ветувам, ова ќе ви биде многу вкусен десерт кој може да го припремите како изненадување.

  Слатко, допир на луто и малку разладено со крем сирењето, дефинитивно многу вкусови во еден десерт.

  Steps

  1
  Done
  20 минути

  Подготовка и Печење

  Додадете ги сите состојки во блендер и блендирајте една минута додека се изедначи целата смеса. Потоа додаете ја смесата во две модли за печење и ставете да се печат во загреана рерна на 180 степени 20 минути.
  Во меѓувреме подгответе една праска. Извадете ја семката и исечете ја на четвртинки.
  Во тава на среден оган додадете малку мед или шеќер (по избор) и по една минута оставете ги да се карамелизираат од едната па од другата страна. Свртете ги само еднаш бидејќи со карамелизирањето омекнуваат и може ако ги вртите повеќе пати да станат меки и да се скршат. Откако ќе ги подготвите праските оставете ги на страна и растопете 100 грама чоколада. Искршете ја на помали парчиња или исецкајте ја со нож побрзо да се растопи.
  Чоколадата секогаш се топи на пареа, притоа внимавајте во неа да не влезе вода.
  Откако ќе се испече десертот, врз него додадете ја растопената чоколата, додадете крем сирење една лажица и завршете со парче карамелизирана праска.
  Поросете со какао во прав или парчиња чоколада!
  На здравје! Уживајте!

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Старински природен лек од Кора од Калинка!
  next
  Spicy Dessert with Caramelized Peach !
  previous
  Старински природен лек од Кора од Калинка!
  next
  Spicy Dessert with Caramelized Peach !

  Add Your Comment