0 0
Вкусен Крцкав Помфрит со мека структура !

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Ingredients

4 Компири средна големина
масло маслиново/сончогледово
4 Зачини мелен црн бибер, лук во прав, кромид во прав, чили (црвен пипер), сол

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Вкусен Крцкав Помфрит со мека структура !

Крцкави и Зачинети

Features:

  Вкусен Крцкав Помфрит

  • 35 минути
  • Medium

  Ingredients

  Directions

  Share

  Крцкав домашен помфрит добро зачинет однадвор, и мека структура одвнатре. Неколку компири со средна големина и четири зачини е сè што ви треба.

  Кога купувате компири, треба да знаете дека има разлика во компирот за печење и пржење. Најдобар начин е кога купувате од зелен пазар да побарате компир за пржење со убава форма и големина.

  Сечењето на компирот за помфрит е навистина важно за да имате мека структура одвнатре и крцкавост однадвор.

  Следете неколку совети и ќе имате најдобар домашен помфрит што некогаш сте го пробале. Вашите пријатели и семејството ќе бараат уште без сомнение.

  Steps

  1
  Done
  20 минути

  Подготовка

  Излупете и исчистете добро четири компири со средна големина. Секој компир се сече по должина на три дела и секое парче се сече на дебелина од еден сантиметар од двете страни. Отстранете ги краевите за поправилна форма, а остатоците подгответе ги на крајот одделно од поголемите парчиња, затоа што побрзо ќе се пржат и можат да ви изгорат.
  Оставете ги во ладна вода 15 минути, бидејќи на овој начин ќе добиете мека структура одвнатре.
  Исцедете го вишокот вода на кујнска крпа или кујнска хартија и подготвени сте за пржење.

  2
  Done
  15 минути

  Пржење

  Пржењето е најдобро ако се прави во фритеза, но може да ги пржите и во тава.
  Додадете едно парче во тавата за да пробате дали маслото е подготвено.
  Во зависност од големината на вашата тава/фритеза, најдобро е да ги испржите на два пати, едната половина компир пржете ја 5 минути и потоа внимателно префрлете ги на кујнска хартија и ставете ги да се оладат пет минути, а во меѓувреме можете да ја подготвите и друга половина.
  По пет минути додадете ги да се пржат по втор пат околу 5 минути.
  Бидете претпазливи на крајот бидејќи можат брзо да се изгорат или намалете ја температурата.
  Проверете ја крцкавоста како што сакате најмногу.
  Оставете ги на кујнска хартија кратко (десетина секунди) за да се впие вишокот масло и додека сеуште се топли, додадете ги во измешаните за зачини.
  За зачинета смеса ви треба мелен црн пипер, лук во прав, кромид во прав, чили за пикантност или црвена мелена пиперка доколку не ги сакате лути и сол.
  Додадете по една лажица од секој зачин, или ако сте љубител на зачини можете да додадете по две лажици од секој зачин или може да комбинирате по ваш вкус.
  Измешајте ги сите зачини заедно во една чинија и додајте ги компирите додека се топли и измешајте ги сите заедно.
  Не грижете се ако додадете повеќе зачини, бидејќи зачините ќе се залепат по потреба.
  Уживајте во крцкавоста и пикантноста на овој вкусен помфрит!
  На здравје !

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Crispy and Delicious French Fries!
  next
  Egg whites protein Breakfast!
  previous
  Crispy and Delicious French Fries!
  next
  Egg whites protein Breakfast!

  Add Your Comment