0 0
Десерт од јагоди без шеќер, со кнедли од белка!

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Десерт од јагоди без шеќер, со кнедли од белка!

Десерт за многу прилики!

Features:
  • 20 минути
  • Medium

  Directions

  Share

  Вкусен десерт со овошје од јагоди, бадеми и кнедли од белка.

  Крцкавост од бадемовите ливчиња, џем без шеќер од свежи јагоди и сјајни белки со арома на ванила на врвот.

  Совршен вкус за многу прилики.

  Направете вашите гости да побараат повеќе!

  Steps

  1
  Done
  10 минути

  Подготовка на џем

  Додадете пет јагоди во тава со четири лажици стевиа и варете на тивок среден оган.
  Мешајте додека не се готови и кога смесата ќе почне да се згуснува, тргнете од оган. Доволни се десет минути.
  Џемот треба да биде потечен кога ќе го тргнете од оган, бидејќи со ладењето се згуснува.

  2
  Done
  10 минути

  Подготовка на кнедли од белки

  Изматете ги белките со стевиа додека стевијата не се раствори и смесата стане мазна и сјајна.
  Со лажица земете мало парче и додадете го во топлата вода. Водата не треба да врие, но мора да биде доволно топла.
  Варете ја секоја кнедла од двете страни, секоја страна по три минути.
  Кога ќе биде готова ставете ја на хартија за печење пред да ја послужите.
  Во чинија за послужување, најппрвин додадете го џемот од јагоди целосно ладен и врз него две сјајни кнедли од белки.
  Околу нив додадете парчиња свежи јагоди и листови од бадем за крцкавост.

  Olgica

  Recipe Reviews

  There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
  previous
  Sugar Free, Super Delicious dessert with strawberries !
  next
  Пастрмка на скара со манго парчиња !
  previous
  Sugar Free, Super Delicious dessert with strawberries !
  next
  Пастрмка на скара со манго парчиња !

  Add Your Comment